Tasarruf Sezgiseli ile Araç Rotalama Problemi ve Bir Uygulama

Harun SULAK, Nihat ÇETİN, Aykut ÇOMAR, Abdurrahim ERSOY

Abstract


Araç rotalama problemi merkezi bir başlangıç noktasından farklı yerlerde belirlenmiş şubelere veya noktalara toplam mesafeyi ve toplam maliyeti minimum yapacak optimal rotanın belirlenmesi problemidir. Araç rotalama problemleri için literatürde kullanılan pek çok yöntem ve algoritma vardır. Bunlar içerisinde sezgisel yöntemler daha kısa zamanda optimuma yakın sonuçlar verdiğinden tercih edilmektedir.

Bu çalışmada Isparta merkezde bulunan 13 PTT şubesi arasında dolaşım yapan kargo aracının toplam güzergahı minimize edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada araç rotalama problemlerinin çözümünde kullanılan sezgisel yöntemlerden Tasarruf Sezgiseli kullanılmıştır.  Tasarruf Yöntemi kullanarak bulunan alternatif rotalar içinden en optimum rota bulunarak mevcut rota ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, çalışmada elde edilen optimum rotanın yıllık 1400 km daha az yol ve 520 TL maliyet tasarrufu sağladığı görülmüştür.

Refbacks

  • There are currently no refbacks.


............................................................................................................................................................................................................................

HOW DO YOU REGISTER and SUBMIT AN ARTICLE?

Registering and Logging in

Submitting an Article