Renkler Odağında Bir Okuma Denemesi: “Ağrıdağı Efsanesi”

Hayrunisa Topçu, Elçin Yılmazkaya

Abstract


Yaşar Kemal, şiirsel diliyle ve Anadolu anlatılarından beslenen üslubuyla Türk edebiyatı içerisinde ayrı bir yere sahiptir. Halk hikâyeleri, efsaneler, destanlar, gelenekler onun zengin roman dünyasını besleyen önemli kaynaklardır. Yazar böylelikle halk anlatılarını lirik bir üslupla ve zengin bir hayal gücüyle yeniden yorumlar.

Ağrıdağı Efsanesi isimli roman, 1970 yılında Yaşar Kemal tarafından kaleme alınmıştır. Roman, Ahmet’le Gülbahar arasındaki ölümsüz aşkı anlatır. Roman, Beyazıt Paşası Mahmut Han’ın atının Ahmet’in evine gelmesiyle başlar. Ahmet atı götürse de at her defasında onun evine geri gelir. Atın üçüncü gelişinde Ahmet onun kendi kısmeti olduğunu düşünerek atı geri götürmez. Bu durum, Mahmut Han’la Ahmet arasında uzun sürecek bir mücadelenin başlangıcı olur. Bu arada Ahmet, Mahmut Han’ın kızı Gülbahar’la tanışıp ona âşık olur. Ahmet Gülbahar’ın yardımıyla Mahmut Han’ın kendisini hapsettiği zindandan kaçar. Romanın sonunda Mahmut Han inadından vazgeçerek tek bir şartla kızını Ahmet’e vereceğini söyler. Ahmet, o güne kadar kimsenin canlı olarak dönemediği Ağrı dağına çıkacak ve dağın tepesinde bir ateş yakacaktır. Şartı kabul eden Ahmet, dağa çıkarak dördüncü günün sonunda ateşi yakar. Fakat eserin sonunda, Ahmet dağdan döndükten sonra, Gülbahar’la evlendiğinde bir siluet halinde Küp gölünde kaybolur. O günden sonra Küp gölünün yakınlarından geçenler gölün başında Ahmet’i bekleyen Gülbahar’ı görürler.

Roman, halk hikâyelerini andıran yapısının yanı sıra betimlemeleriyle de dikkati çekmektedir. Renkler betimlemelerin ana unsurlarından biridir. Renkler bu romanda betimleme yapmak veya fiziksel özellikleri anlatmak dışında tutkunun, öfkenin, hüznün ve neşenin sembolü olurlar. Bu çalışmada hangi renklerin neyi temsil ettikleri ve hangi sözcüklerle, ne tip benzetmelerle ifade edildiklerine yönelik bir araştırma yapılacaktır.


Refbacks

  • There are currently no refbacks.


............................................................................................................................................................................................................................

HOW DO YOU REGISTER and SUBMIT AN ARTICLE?

Registering and Logging in

Submitting an Article