2008 Küresel Krizinin Nedenleri Açısından İncelenmesi

Şahin Karabulut

Abstract


2008 krizinden önceki süreçte küresel ekonomide konjonktürel genişleme dönemi yaşanmış ve ülkeler oldukça yüksek büyüme rakamları elde etmiştir. Ancak ABD mortgage piyasasında yaşanan mali krizle birlikte bu genişleme süreci tıkanmış ve ülkeleri ekonomik anlamda yıllarca geriye götürecek depresyon kendini göstermiştir. Krizin ABD konut piyasasında yeterli talebin sağlanamaması sonucu ortaya çıkmasına rağmen tüm dünya üzerinde yıkıcı etkiler yaratmasının nedeni ekonomik anlamda birbirine entegre olmuş piyasaların birinde ortaya çıkan dengesizliğin domino etkisi oluşturmasından kaynaklanmıştır.

Dünya’nın en büyük ithalatçısı konumundaki ABD’nin genişleyici politikalarla küresel talebi artırdığı yıllarda bu süreçten oldukça karlı çıkan ülkeler, bu ülkede yaşanan krizi maliyetini de üstlenmek zorunda kalmıştır. Bu krizin oluşturduğu yıkıcı etkilerin büyüklüğünü ortaya koyabilmek amacıyla bu çalışmada 2008 krizinin ortaya çıkışında etkili olan sebepler ayrıntılarıyla incelenmiştir.


Refbacks

  • There are currently no refbacks.


............................................................................................................................................................................................................................

HOW DO YOU REGISTER and SUBMIT AN ARTICLE?

Registering and Logging in

Submitting an Article