Pakistan’ın Milli Lideri Muhammed Ali Cinnah: Hayatı ve Siyasi Yönleri

DAVUT ŞAHBAZ

Abstract


Muhammed Ali Cinnah 25Aralık 1876 tarihinde Hindistan’ın Karaçi şehrinde doğmuştur. Küçük yaşlardan itibaren zekasını belli etmiş, 15 yaşında İngiltere’ye hukuk eğitimi için gönderilmiştir. 20 yaşında Hindistan’a yeniden dönmüş ve Bombay’da avukat olarak çalışmaya başlamıştır.

Cinnah politik aktivitelere 1904 yılında Kongre Partisi’nin Bombay’daki yıllık toplantılarına katılarak başlamıştır. Ardından Cinnah 1930 yılının ortalarında Tüm Hindistan Müslüman Birliği Partisi’nin başkanı olmuş ve Hindistan Müslümanları için yeni bir ülke kurabilmek adına çalışmalara başlamıştır. Cinnah 1940 yılında Lahore’da Pakistan Kararı’nı deklare etmiş ve Pakistan’ın kurulmasıyla ilgili son kararını duyurmuştur.

Muhammeed Ali Cinnah 1947 yılındaki bağımsızlıktan sonra Pakistan’ın ilk genel valisi olmuştur. Pakistan’ın kurulmasından kısa bir süre sonra, 11 Eylül 1948 tarihinde tüberküloz nedeniyle Pakistan’ın Karaçi şehrinde vefat etmiştir.

 


Refbacks

  • There are currently no refbacks.


............................................................................................................................................................................................................................

HOW DO YOU REGISTER and SUBMIT AN ARTICLE?

Registering and Logging in

Submitting an Article