Lacvanti: Hindistan’ın Bölünme Sürecine Ait Trajik Bir Öykü

DAVUT ŞAHBAZ

Abstract


Bu çalışma Hindistan’lı yazar Rajinder Singh Bedi’nin Hindistan’ın 1947 yılındaki bölünme sürecinde kaçırılan ve tecavüze uğrayan Hindu-Sih-Müslüman kadınları anlatan Lacvanti adlı kısa öyküsüne odaklanmaktadır. Lacvanti Hint Alt kıtasının bir erkek yazar tarafından yazılmış en önemli feminist öykülerinden olarak kabul edilmektedir.

Hindistan’ın sorunlu bölünme döneminde yaklaşık yüz bin kadın diğer dini topluluklar tarafından kaçırılmış, yeni bir hayat, yeni bir eş ve yeni bir din seçmeye zorunlu kılınmışlardır. Birkaç rupi karşılığında satılmış, bedenleri farklı bir dinin sembolleri ile kaplanmıştır. Sancılı sürecin ardından yeniden evlerine göç etmişler, eski hayatlarına alışmaya çabalamışlardır.

Lacvanti’nin öyküsü de tıpkı böyle olmuştur. Lacvanti Müslümanlar tarafından kaçırılmış, kaçırılan kadınların değişimi yasasının çıkmasının ardından, eşine dönmüş ve yeni problemlerle yüzleşmek zorunda kalmıştır. 


Refbacks

  • There are currently no refbacks.


............................................................................................................................................................................................................................

HOW DO YOU REGISTER and SUBMIT AN ARTICLE?

Registering and Logging in

Submitting an Article