E-Ticaretin Vergilendirilmesi: Sorunlar ve Olası Gelişmeler

Şebnem Ekeryılmaz, Cemalettin Hatipoğlu

Abstract


İnternet ve elektronik ticaretin gelişimi ticari faaliyetlerin doğasını değiştirmiştir. Elektronik ticaret, oldukça kısa bir süre içinde işletmelerin ticari faaliyetlerinin dönüşmesine yol açmış ve kısa süre içerisinde kalıcı olarak değiştirmiştir. Elektronik ticaret, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin yanı sıra gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin de büyümesine neden olan önemli bir ekonomik aktivite sunmaktadır. İnternet kullanımı, önemli ölçüde büyümeye tanıklık etmiştir ve çevrimiçi satın alımlar, nispeten düşük maliyetli internet pazarlaması ile birlikte pazarlarını genişletmeye başlamıştır. Internet ve diğer e-ticaret teknikleri, hem çok uluslu büyük işletmelerin hem de küçük ve orta ölçekli şirketlerin dünyanın dört bir yanındaki iş ortaklarına ve potansiyel müşterilere ulaşmalarını mümkün kılmıştır. E-ticaret, devlet desteğini veya denetimini gerektirmeyen belli özelliklere sahip olması dolayısıyla coğrafi sınırları ve politikaları dikkate almadan kolayca yayılmıştır. Elektronik ticaret zaten önemli bir büyüme potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir

Bugün, İnternet'e bağlanabilen bir bilgi işlem teknolojisi kullanıcısı; müzik, kıyafet, kitap, mücevher ve yazılım gibi çok çeşitli şeyler satın alabilmektedir. Bankacılık işlemleri online olarak hızlı ve verimli bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Dünya ekonomileri, elektronik ticaretin gelişmesinden dolayı, sorunlu veya oldukça zorlayıcı bir senaryo ile karşı karşıya kalmıştır. Çevrimiçi alışveriş ülkemizde de en hızlı büyüyen pazarlardan biridir.

Dünya genelindeki ticari uygulamalardaki önemli bu değişim, aynı zamanda, ilgili kurumlar tarafından vergilendirme ilkelerinde de değişiklik yapılması zorunluluğunu ortaya çıkarmış ve devletlerin uyumluluk sorunlarıyla karşı karşıya kalmasına neden olmuştur. Elektronik ticaret, geleneksel ticari faaliyetten önemli ölçüde farklıysa, niçin vergilendirilmesi gerektiği ve kimlerin düzenlenebileceği ya da uygun olduğu çok önemli bir sorudur.

Bu çalışmanın amacı, elektronik ticaret faaliyetlerinin vergilendirilmesinin değerlendirilmesindeki başlıca zorlukları ve zorunlulukları belirlemektir.

Refbacks

  • There are currently no refbacks.


............................................................................................................................................................................................................................

HOW DO YOU REGISTER and SUBMIT AN ARTICLE?

Registering and Logging in

Submitting an Article