Acemhöyük’ün Tarihteki Yeri Ve Önemi

Musa Küçük, Ümmügül Baş

Abstract


Aksaray ili merkez ilçesine bağlı Yeşilova Beldesi içindeki Acemhöyük 700 x 650 m. ölçülerindeki höyüğü ve onu çevreleyen Aşağı Şehri ile orta Anadolu’ nun en büyük eski yerleşim yeri olan Acemhöyük,  yapılan kazılarla bu döneme ait kalıntılar ortaya çıkarılmaktadır.
Acemhöyük ilk kez Eski Tunç Çağı’nda M.Ö. 3. binin başlarında yerleşim alanı olarak seçilir. Asur Ticaret Kolonileri Çağı’nda ( M.Ö. 2000- 1700) yıllarında burada yaşarlar. Bu çağda Aksaray bölgesine egemen yerel bir krallığın başkenti konumundadır. Bu özelliğinden dolayı yerleşim, höyük dışında onu çevreleyen Aşağı Şehirde geniş bir alana yayılır. M.Ö. 18. yüzyıl sonunda henüz bilinmeyen bir nedenle kentin tamamı yanar, bu olaydan bir süre sonra da tamamen terk edilir. Bu araştırmada Acemhöyük’ün tarihteki yeri ve  önemi literatür taraması yapılarak ortaya konmaya çalışılacaktır.
Anahtar Kelimeler: Acemhöyük, Yeşilova, Asur Ticaret Kolonileri
 

Abstract
The biggest ancient settlement of Middle Anatolia, with the 700 x 650 m. tumulus and the lower city surrounding the tumulus, Acemhöyük which is located in the Yeşilova town connected to the central district of Aksaray province has been excavated and remains of the period have been revealed.
Acemhöyük was first chosen as settlement in the beginning of 3000 B.C. in the Bronze Age. It was inhabited in the Assyrian Trade Colonies Age (2000-1700 B.C). During this age, Acemhöyük was the capital of a local kingdom ruling in the Aksaray region. Due to its characteristics, the settlement was spread in a wide area in the Lower City surrounding Acemhöyük. The whole city burnt down at the end of 18th century B.C. for an unknown reason and it was totally abandoned after a while. In this study, the place and importance of Acemhöyük in history will be revealed through a literature review.
Keywords: Acemhöyük, Yeşilova, Assyrian Trade Colonies

Refbacks

  • There are currently no refbacks.


............................................................................................................................................................................................................................

HOW DO YOU REGISTER and SUBMIT AN ARTICLE?

Registering and Logging in

Submitting an Article