Türk Bankacılık Sektöründe Mevduatlar ve Krediler: Çankırı ili örneği

Mehmet Ali DEMİR

Abstract


 

Bu calışmada, 2015 ve 2016 yıllarında Çankırı’da faaliyet gösteren kamu, özel ve yabancı sermayeli bankaların sahip oldukları mevduatlar ve krediler oran analizi  yöntemi ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmektedir. 2015 ve 2016 yıllarında Çankırı ilinde faaliyet gösteren 11 adet bankanın, 3’ü kamu (T.C Ziraat Bankası A.Ş, Türkiye Halk Bankası A.Ş. ve Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.), 5’i özel (Akbank T.A.Ş, Şekerbank T.A.Ş., Türk Ekonomi Bankası A.Ş., Türkiye İş Bankası A.Ş., Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.) ve 3 tanesi de yabancı sermayeli (Denizbank A.Ş., QNB Finansbank , Türkiye Garanti Bankası A.Ş.) bankalardan oluşmaktadır. Bu bankaların sahip oldukları krediler ve mevduatlar kendi içerisinde gruplandırılarak analiz edilmektedir.

Çankırı ilinde kamu bankalarının toplam mevduat ve kredi miktarları içerisindeki payı yabancı ve özel sermayeli bankalara oranla daha fazladır.Son 2 yılda toplam mevduat miktarının %69’u ve toplam kredi miktarının %60’ı kamu bankalarına aittir.


Refbacks

  • There are currently no refbacks.


............................................................................................................................................................................................................................

HOW DO YOU REGISTER and SUBMIT AN ARTICLE?

Registering and Logging in

Submitting an Article