Tütün ve Tütün Mamulleri Üzerinden Alınan Vergiler ve Dünya Uygulamaları

Zeynep Arıkan, Salih Gürbüz

Abstract


Tütün ve tütün mamulleri tüm ülkelerde tüketilen ve tüketimi vergisel ödevlere tabi olan ürünlerdir. Tütün ve tütün mamulleri yapısı itibariyle zararlı ürünler olmasına rağmen yasak kapsamında değerlendirilmeyip demerit mallar listesinde yer almaktadır. Bu durumda tütün ve tütün mamullerinin vergilendirilmesi dünya genelinde gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde farklılık arz etmeden yüksek vergilendirmeye tabi tutularak vergi adaleti prensibinden vazgeçilmektedir.  Tütün ve tütün mamulleri üzerinden genellikle tüketim vergileri alınmaktadır. Ülkemizde ve birçok ülkede ÖTV ve KDV tütün ve tütün mamulleri üzerinden alınan vergilerde başı çekmektedir.

 Çalışmamızda Türkiye ve seçili ülkelerde tütün ve tütün mamulleri üzerinden alınan vergileri inceleyerek uygulanan vergilerin tütün ve tütün mamulleri üzerindeki vergi yükünü verginin ilkeleri açısından değerlendireceğiz.


Refbacks

  • There are currently no refbacks.


............................................................................................................................................................................................................................

HOW DO YOU REGISTER and SUBMIT AN ARTICLE?

Registering and Logging in

Submitting an Article