Bilgisayar Teknolojileri Bölümü Öğrencilerinin Çevrimiçi Ortamlarda Oyun Oynama Hakkındaki Görüşleri

Hakkı Bağcı, Muhammed Fatih Pekşen

Abstract


Günümüzde bilgisayar ve internet kullanımı bir ihtiyaçtır ve günlük yaşam standartları arasında kendisine yer bulmuştur. Teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber bilgisayar ve internet kullanımı her geçen gün artmaktadır. İnternet kullanımının yaygınlaşması yeni eğlence arayışlarının giderek arttığı görülmektedir. İnternet üzerinden dijital eğlence arayışları çeşitli alanlara ayrılmaktadır. Bu alanların başında çevrimiçi eğlence alanı en fazla ilgi gören sektördür. Çevrimiçi eğlence alanın da birinci olarak çevrimiçi oyun oynama öne çıkmaktadır. Çevrimiçi oyun oynamanın tercih edilme sebepleri arasında zaman ve mekân bağımsızlığı, kolay erişim imkânı, basit veya orta seviye donanımlarla eğlenceye dâhil olma başlıca nedenler olarak sayılmaktadır. Çevrimiçi oyun alanında en önemli unsur ise yüksek internet hızına sahip olmaktır. Yüksek hızda internet erişimi ile beraber internet ağına giriş yapabilen bir cihaz dijital eğlence sektörünün çevrimiçi oyunlarına erişmemize imkân sağlamaktadır.

Günümüzde erişimi bu kadar kolay olan çevrimiçi oyun oynama işlemi eğer kontrol altında tutulmazsa bağımlılık seviyesine ulaşabilir. Bağımlılık kelimesi, bir nesneye, kişiye ya da varlığa önlenemez bir şekilde sürekli olarak istek duyma ve bir başka iradenin güdümünde olma durumu olarak tanımlanmaktadır (Ay, 2013). Çevrimiçi oyunu oynamanın bağımlılık seviyesine ulaşmasının sebebi kolay erişim ve aşırı kullanımdır. Aşırı kullanım seviyesine ulaşmanın çeşitli unsurları bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak eğitim hayatındaki başarısız sonuçlar veya problemli aile ilişkileri sayılabilir. Çevrimiçi oyun oynamanın bağımlılık seviyesine ulaşması ve sebepleri hakkında çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmada ön lisans öğrencilerine yöneltilen nicel soruların cevapları ve sonrasında elde edilen bulgular hakkındaki görüşlere yer verilmiştir.

Refbacks

  • There are currently no refbacks.


............................................................................................................................................................................................................................

HOW DO YOU REGISTER and SUBMIT AN ARTICLE?

Registering and Logging in

Submitting an Article