SOSYAL MEDYA FENOMENLERİNİN VERGİLENDİRİLMESİ

Zeynep ARIKAN, Salih GÜRBÜZ

Abstract


Günümüzde oldukça yaygın olan internet kullanımı gelişen ve küreselleşen dünyada önemli değişimleri de beraberinde getirmiş ve hızlı ivmesiyle yeniliklere kapı açmış ve açmaya devam etmektedir. İnternetin ve teknolojik gelişmelerle birlikte sağladığı ivme eğitimden sağlığa ekonomiden kültüre, kalkınmaya gibi birçok alanda etkisini etkili bir şekilde göstermektedir. Telefonların akıllı boyut kazandığı ve bilgisayarların geliştiği günümüzde internetin aktif kullanımını kolaylaştırmış, bu süreç ile birlikte sosyal medya kavramının literatürümüzde önemli bir noktaya gelmesine sebep olmuştur. Son yıllarda çokça sosyal medya kullanıcısının oluşması ve bu kullanıcıların takip etmek, tweet atmak, eklemek v.b. sosyal medya jargonun oluşması fenomen denilen sosyal medyada çok ilgi gören kişi veya kişilerin oluşmasının önünü açmıştır. Sosyal medyada ilgi gören kişi veya kişilerin bu süreçte reklam v.b. durumlardan faydalanarak gelir elde etmeleri söz konusudur. Bu süreçte elde edilen gelirin vergilendirilip vergilendirilmeyeceği ya da nasıl vergilendirileceği durumu açıklık getirilmesi gereken önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çalışmamızda sosyal medyanın ne olduğu nasıl fenomen olunduğu ve nasıl gelir elde edildiği sorularının cevabı ile birlikte bu gelirin nasıl vergilendirileceği konusu incelenecektir.


Refbacks

  • There are currently no refbacks.


............................................................................................................................................................................................................................

HOW DO YOU REGISTER and SUBMIT AN ARTICLE?

Registering and Logging in

Submitting an Article