Ekonomi Derslerinde Aktif Öğrenme: Fed Chairman Game

Mehmet Emin Altundemir

Abstract


Özet

Üniversitelerde ekonomi derslerini alan öğrenciler, genellikle derslerde pasif öğrenme ile konuları kavramaya çalışırlar. Bu durum konuların anlaşılmasını zorlaştırmakta ve ezbere dayalı bir öğrenme sürecine neden olmaktadır.  Sadece öğrenciler için değil aynı zamanda öğretim üyeleri açısından öğrenim hedeflerinden uzaklaşma ve konuların yeterli düzeyde öğrenilememesi sorunu olarak lisans ve lisansütü eğitimi etkilemektedir.

Üniversitedeki öğrencilerin büyük bir çoğunluğu ekonomi haberlerini bile en alt düzeyde takip ettiklerini biliyoruz. Derslerde öğrenciler ile yapılan görüşmelerde, ekonomi ile ilgili dersleri olmalarına rağmen, öğrencilerin konulara olan ilgisizliği devam etmektedir. Dolayısıyla öğretim üyelerinin kullanacakları farklı yöntem ve materyaller ile öğrencilerin aktif katılımını sağlayarak konuların kavranması sağlanacaktır. Böylece kısa süreli öğrenim çıktıları yerine kalıcı öğrenim gerçekleşecektir.

Bu çalışma öğrencilerin aktif öğrenimlerini sağlayabilmek için "Fed Chairman Game" başlıklı Amerikan Merkez Bankasının (Federal Reserve Bank of San Francisco) oyununun derslerde kullanımına ilişkin yaptığımız uygulamanın sonuçlarını kapsamaktadır. İnteraktif bir oyun olan "Fed Chairman Game" öğrencilerin bir merkez bankası başkanı olarak faiz oranlarına ilişkin kararlarının  enflasyon ve işsizlik oranlarını nasıl etkiledikleri görebildikleri bir uygulamadır. 

Öğrenciler, merkez bankası başkanı olarak, enflasyonu (inflation rate) % 2, işsizlik oranını (unemployment rate) ise % 5 civarında tutmayı hedefliyorlar.  Faizde değişiklik yaparak enflasyon ve işsizlik hedefine ulaşmaları gerekiyor. Bunun için kullanacağınız araç, Fed Fonlama Oranını (Fed Funds Rate) gerektiğinde arttırma veya azaltma yada değiştirmeme seçeneklerini kullanmaktadırlar. Ekonomiye ilişkin haberlerdeki ipuçlarından yararlanarak karar vermekteler. Oyunda 16 defa faiz konusunda karar veriliyor. Böylece merkez bankası başkanının görev süresi olan 4 yıl boyunca, 3 ayda bir yani her çeyrekte (quarter) kararlarınızı gözden geçirebiliyorlar.

Bu oyun, 800 öğrenciye uygulatıldı ve öğrencilerin değerlendirmelerine ilişkin sonuçlar bu çalışmada yer aldı. Maliye bölümü, İktisat bölümü, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölüm öğrencilerinin büyük bir çoğunluğu oyunu öğretici bulduklarını belirttiler.

Anahtar Kelimeler: Fed Chairman Game, Aktif Öğrenme


Full Text:

PDF

Refbacks

  • There are currently no refbacks.


............................................................................................................................................................................................................................

HOW DO YOU REGISTER and SUBMIT AN ARTICLE?

Registering and Logging in

Submitting an Article