Başarılı Küçük Ada Ekonomilerinin Ortak Yönleri ve KKTC

Ahmet Salih İkiz

Abstract


Özet

20. Yüzyıl başında az sayıda Dünya devleti, koloniyal devletlerin bağımsızlığını kazanması ve imparatorlukların dağılması ile 2. Dünya savaşı sonrasında ciddi oranda artış göstermiştir. Özellikle 1992 sonrasındaki dalga ile yeni ülkeleri de görmekteyiz. Bu süreçte özellikle küçük ada ülkelerinin sayısında da artış olmuştur. Nüfusları birkaç yüz bin kişiden birkaç milyon kişiye varan bu ülkeler bir şehir büyüklüğündeki coğrafi alana sahiptirler. Böylece geçmişin balıkçı köyleri, ticaret limanları birer ada devlet olarak Dünya ekonomik sisteminde önemli bir yer tutmuşlardır. Bu ülkelerin içinde Singapur, Tayvan ve Malta gibi adaların ekonomik büyüme süreci kayda değer bir gelişme göstermiştir. Özellikle Singapur ekonomisi kişi başına düşen milli gelir seviyesi ile lider konumundadır. Kapsayıcı kurumsal demokratik yönetim yapısını oluşturabilen bu ülkeler ekonomik başarılarını siyasal stabiliyeye de taşıma başarısı göstermişlerdir. Örneğin İnsani Gelişme Endeksinde üst sıralarda yer alan bu ülkelerde eğitim, sağlık alanında önemli gelişmeler sağlanmıştır. Akdeniz havzasında bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de gerek jeoekonomik stratejik konumu ve gerekse bölgedeki enerji kaynakları potansiyeli açısından önem taşımaktadır. Bununla birlikte bu gelişme potansiyeli sağlıklı ve sürekli dinamik büyüme sürecine evrilmiş olmayıp fiili büyüme potansiyel büyümenin altında gerçekleşmektedir.  Bu çalışmada Dünya üzerinde makroekonomik kalkınma dinamikleri ölçeğinde yüksek ekonomik büyümeyi yakalayan ve refah ekonomisine geçmiş başlıca başarılı küçük ada ekonomilerinin tarihi perspektifte ortak noktaları incelenerek bu ülkelerin sahip oldukları benzer kapsayıcı kurumlar değerlendirilecektir. Ardından KKTC için naçizane önerilerde bulunulacaktır. Altını çizerek belirtmemizin başlıca sebepleri stratejik önemi nedeni ile Kıbrıs konusunda milli politika üretmenin önünde uluslararası politik alanda bazı manialar olmasıdır.

 

Abstract

Dünya devleti sayısı, koloniyal devletlerin bağımsızlığını kazanması ve imparatorlukların dağılması ile 2. Dünya savaşı sonrasında ciddi oranda artış göstermiştir. Özellikle 1992 sonrasındaki dalga ile yeni ülkeleri de görmekteyiz. Bu süreçte özellikle küçük ada ülkelerinin sayısında da artış olmuştur. Nüfusları birkaç yüz bin kişiden birkaç milyon kişiye varan bu ülkeler bir şehir büyüklüğündeki coğrafi alana sahiptirler. Böylece geçmişin balıkçı köyleri, ticaret limanları birer ada devlet olarak Dünya ekonomik sisteminde önemli bir yer tutmuşlardır. Bu ülkelerin içinde Singapur, Tayvan ve Malta gibi adaların ekonomik büyüme süreci kayda değer bir gelişme göstermiştir. Özellikle Singapur ekonomisi kişi başına düşen milli gelir seviyesi ile lider konumundadır. Kapsayıcı kurumsal demokratik yönetim yapısını oluşturabilen bu ülkeler ekonomik başarılarını siyasal stabiliyeye de taşıma başarısı göstermişlerdir. Örneğin İnsani Gelişme Endeksinde üst sıralarda yer alan bu ülkelerde eğitim, sağlık alanında önemli gelişmeler sağlanmıştır. Akdeniz havzasında bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de gerek jeoekonomik stratejik konumu ve gerekse bölgedeki enerji kaynakları potansiyeli açısından önem taşımaktadır. Bununla birlikte bu gelişme potansiyeli sağlıklı ve sürekli dinamik büyüme sürecine evrilmiş olmayıp fiili büyüme potansiyel büyümenin altında gerçekleşmektedir.  Bu çalışmada Dünya üzerinde makroekonomik kalkınma dinamikleri ölçeğinde yüksek ekonomik büyümeyi yakalayan ve refah ekonomisine geçmiş başlıca başarılı küçük ada ekonomilerinin tarihi perspektifte ortak noktaları incelenerek bu ülkelerin sahip oldukları benzer kapsayıcı kurumlar değerlendirilecektir. Ardından KKTC için naçizane önerilerde bulunulacaktır. Altını çizerek belirtmemizin başlıca sebepleri stratejik önemi nedeni ile Kıbrıs konusunda milli politika üretmenin önünde uluslararası politik alanda bazı mânialar olmasıdır.


Full Text:

PDF

Refbacks

  • There are currently no refbacks.


............................................................................................................................................................................................................................

HOW DO YOU REGISTER and SUBMIT AN ARTICLE?

Registering and Logging in

Submitting an Article