Sosyal Medyada Paylaşım Yapmayı Etkileyen Faktörler: Twitter Retweet Örneği

Ejder Ayçın, Hakan Aşan

Abstract


Gelişen bilişim teknolojilerinin etkisiyle insanların iletişim şekillerinde önemli değişimler meydana gelmiştir. Klasik haberleşme ve paylaşım biçimleri farklılaşmış ve bilişim sistemi üzerinde sanallaşmışlardır. Bu yeni dönemle beraber insanlar arasındaki iletişim teknolojilerinin odağında sosyal medya olmuştur. Sosyal medya açısından en önemli kavramlardan birisi de paylaşımdır. Bu kavram insanların kendilerini normal şartlarda ulaşamayacağı kitlelere ifade etme özgürlüğüne kavuşturmuştur.

Bu çalışmada sosyal medyada insanları veya tüzel kişilikleri paylaşım yapmaya götüren faktörler Twitter üzerinden değerlendirilmiştir. Veriler, sürekli ve hızlı bir veri yapısı olan Twitter üzerinden bir uygulama ile toplanarak, retweet nedenleri üzerine bir analiz gerçekleştirilmiştir.

Refbacks

  • There are currently no refbacks.


............................................................................................................................................................................................................................

HOW DO YOU REGISTER and SUBMIT AN ARTICLE?

Registering and Logging in

Submitting an Article