Velayeti Anneye Verilen Çocuğa Annenin Soyadının Verilmesi

Ali Demirbaş

Abstract


Evlilik içinde doğan çocuk yasa gereği ailenin yani babanın soyadını alır. Evlilik dışında doğan çocuk ise, kural olarak ananın soyadını taşır. Ancak, tanıma veya babalığa hüküm kararı ile soybağı kurulan evlilik dışı çocuk, babanın soyadını alır.

Evliliğin boşanma veya iptal kararı ile sona erdiği hallerde çocuk, velayet hakkına sahip olan annenin soyadını alabilecek midir? Yargıtay uygulaması bu soruya olumsuz cevap vermiştir. Anayasa Mahkemesi ise bireysel başvuru yoluyla önüne gelen olaylarda aile hayatına müdahale edildiği gerekçesi ile soruya olumlu cevap vermektedir.

Çalışmada, çocuğun boşanma halinde velayet hakkına sahip ananın soyadını alabilmesi ele alınmıştır. Konu, evlilik dışı çocuk ile babası arasında soybağının kurulduğu hallere ilişkin olarak da incelenmiştir.


Refbacks

  • There are currently no refbacks.


............................................................................................................................................................................................................................

HOW DO YOU REGISTER and SUBMIT AN ARTICLE?

Registering and Logging in

Submitting an Article