Johann Peter Hebel'in “Beklenmedik Karşılaşma” Adlı Takvim Öyküsünde Zaman İzleği

Senay Kaygın

Abstract


Özet:

          Din bilimi  ve pedagoji alanındaki çalışmaları ile öne çıkan Alman yazar Johann Peter Hebel (1760-1826) Alman yazınının en dikkat çekici ‘takvim öykülerini’ yazmıştır. Yazarın Takvim Öyküleri 19.Yüzyıla kadar tıpkı çağdaşı Grimmelshausen’in ‘takvim öyküleri’ gibi ünlenmiş ve takvim yapraklarının arkasındaki yerini almıştır.

           Yazarın, “Beklenmedik Karşılaşma” adlı takvim öyküsünde, takvim zamanı   ironik bir biçimde St. Lucia'dan önceki "Gregoryen takviminin kış gündönümü" zamanına göndermede bulunur. Hebel bu kısa öyküde nişanlısını maden ocağı kazasında kaybeden bir genç kızın, geçen zamana rağmen elli yıl sonra gençlik aşkının yeniden  alevlenmesinin hazin öyküsünü işler.

           Öyküde geçen elli yıllık bir zaman kesitinin; ‘Yedi Yıl Savaşları’, ‘Polonya’nın parçalanması’, ‘Amerika’nın bağımsızlığına kavuşması’, ‘Türklerin Macaristan üzerindeki hakimiyeti’ ‘Fransız Devrimi’ gibi başlıca tarihsel olaylar dönemine tanıklık etmiş olması da son derece düşündürücüdür.

         Bu çalışmada, sıra dışı bir ‘takvim öyküsü’ ile ‘takvim zamanı’  ilişkisi sunan söz konusu öykü;  zaman izleği,  çelişki / paradoks incelemesi çerçevesinde çözümlenmeye çalışılacaktır.

Anahtar Kelimeler:  Takvim Öyküleri, Zaman İzleği, Paradoks, Johann Peter Hebel.


Refbacks

  • There are currently no refbacks.


............................................................................................................................................................................................................................

HOW DO YOU REGISTER and SUBMIT AN ARTICLE?

Registering and Logging in

Submitting an Article