Suriye İç Savaşı ve Türkiye-AB İlişkilerinde Kriz Alanları: Mülteci Meselesi ve Terör

VEYSEL KURT

Abstract


Bu çalışma Türkiye ile AB’nin Suriye krizi konusundaki ortak tutum ve söylemleri ile ayrıştığı süreçler analiz edilecektir. Çalışmanın cevap arayacağı temel sorular: İki aktörün farklılaşan pozisyonları Suriye krizinden mi kaynaklanmakta yoksa değişen güvenlik anlayışları mı Suriye krizine yansımıştır? Anlaşmazlığa neden olan konular konjontürel sorunlar mı yoksa iki aktör arasında yapısal bir düzeye sıçrar mı?

Çalışmanın temel argümanı ise şudur: Türkiye ve AB statik aktörler değildir. AB’nin 2016 Strateji belgesine yansıyan “ilkeli pragmatzm” kavramı çerçevesinde normatif bir programdan pragmatik bir strateji izleme sürecine evrildiği görülmektedir. Buna karşın, Türkiye dış politakada bir otonomi arayışına girmiştir. Suriye iç savaşının yarattığı iki somut tehdit olan “Mülteci meselesi” ve “terör”, iki aktör arasında birer kriz alanına dönüşmüştür.  

16 Aralık 2013 tarihinde imzalanan “Vize Serbestisi Diyaloğu Mutabakat Metni ve Geri Kabul Anlaşması” ilerletilerek 18 Mart 2016’da Türkiye ve AB arasındaki krize bir çözüm bulunması amacıyla ortak bir metin üzerinde anlaşma sağlanmıştı. Benzer şekilde, PKK’nın 15 Temmuz 2015’te “Çözüm sürecini” bozması karşısında Türkiye PKK’ya karşı askeri operasyonlara yeniden başlamıştır. AB Komisyonu 2016’da açıkladığı ilerleme raporunda Türkiye’nin, terörizmle ilgili mevzuat ve uygulamalarını AB standartlarıyla uyumlulaştırması, terör tanımını 13 Haziran 2002 tarihli ve 2002/475/JHA numaralı ‘Çerçeve Kararı’yla uyumlu hale getirmesi istendi. Burda dikkat çekici olan şey, bu iki sorunun Türkiye ile AB arasındaki müzakere sürecinin bir parçası haline gelmesidir.


Refbacks

  • There are currently no refbacks.


............................................................................................................................................................................................................................

HOW DO YOU REGISTER and SUBMIT AN ARTICLE?

Registering and Logging in

Submitting an Article