Azerbeycan Ekonomisinin Entegrasyon Süreci

Ibrahim Mammadov

Abstract


Soğuk Savaş sonrası küreselleşen dünyada, ülkeler arasındaki ilişki,  ticaret hacimleri ve navlun ciroları her geçen gün büyümeye devam etmiştir. Sosyalizm ve kapitalizm arasındaki "savaş" ikincinin üstünlüğü ile tamamlandıktan sonra sosyalizmin merkezi olan ülkeler de yavaş-yavaş piyasa ekonomisine yöneldiler.

 

70 yıllık totalitar Sovyet rejiminin çöküşünden sonra yeniden bağımsız olan Azerbaycan da piyasa ekonomisine geçiş yapmaya başladı. Bu süreç 1991'den 2009 yılına kadar sürdü. Ekonominin piyasa ekonomisine geçişiyle birlikte Azerbaycan'ın dünya pazarına entegrasyonu da önemliydi.

 

Fakat yeni Sovyetler Birliğinden çıkmış, Sosiyalist sisteme dayalı ekonomisi çökmüş, bir yandan Rusya tarafından yeniden işgal tehlikesi ile karşı- karşıya, diğer yandan Ermenistan'ın Dağlık Karabağ ve çevresindeki bölgelerde bölücülük faaliyetleri ve siyasi istikrarın olmaması durumu daha da zorlaştırıyordu.

 

26 yıl sürmüş ve halen devam eden entegrasyon süreci, "Yüzyılın anlaşması" PSA, Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı, Bakü-Tiflis-Erzurum doğal gaz boru hattı, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu, TANAP, TAP projelerinin bölge, dünya çapında önemi ve dolayısıyla ekonominin bu yıllar boyunca nasıl şekillendirildiği analiz edilmiş, sorunlar ve çözüm yolları gösterilmiştir.


Refbacks

  • There are currently no refbacks.


............................................................................................................................................................................................................................

HOW DO YOU REGISTER and SUBMIT AN ARTICLE?

Registering and Logging in

Submitting an Article